Badminton Břeclav

Víte, že..

badminton v Břeclavi v letošním roce slaví 50 let???

Otevření badmintonové haly v létě roku 2012 zvýšilo mezi Břeclavany zájem o tento sport. Mnozí ale ani netuší, že badminton má v Břeclavi už padesátiletou historii a na svém kontě také řadu významných úspěchů.

Jiří Holobrádek, Magda Lengálová, leden 2013


PŘES VOLEJBALOVOU SÍŤ

Historie břeclavského badmintonu se začala psát roku 1963. Na turistickém táboře v Malé Morávce zkoušeli hrát badminton  přes volejbalovou síť a na volejbalovém hřišti Miloslav Bartocha st., František Světlík, Rudolf Hlavenka a Milan Veverka. Na podzim z jejich iniciativy vznikl při Závodním výboru Revolučního odborového hnutí Poštorenských keramických závodů první břeclavský kroužek badmintonu.
O badminton byl v Poštorné velký zájem, začátkem roku 1964 se zajistila první pravidla a z rekreačního sportu se začal stávat sport závodní. Z kroužku se stal regulérní badmintonový oddíl, který byl součástí TJ Tatran Poštorná. Dne 1. března 1964 byl v Poštorné sehrán propagační zápas. Vzhledem k tomu, že badminton do Československa pronikl až v roce 1957, patří oddíl břeclavský badmintonu k jednomu z nejstarších u nás.
V roce 1964 oddíl přihlásil do pravidelných soutěží (okresních přeborů) dvě družstva dospělých.

TITUL V KORUNĚ
Na jaře roku 1967 se oddíl dočkal prvního výrazného úspěchu, když Ludvík Řehoř vybojoval titul přeborníka ČSSR ve dvouhře dorostenců. V roce 1968 byl oddíl pověřen uspořádáním finále přeboru Československa dorosteneckých družstev. Hrálo se v sále restaurace Koruna na břeclavském náměstí a titul vybojovalo družstvo Tatranu ve složení Jaroslav Bartocha, Ludvík Řehoř, Lubomír Tetur, Ivana Bartochová, trenérem byl M. Bartocha st. První hráčkou z Břeclavi, která získala mistrovský titul, byla ale Alena Adámková - v sezoně 66/67 hostovala v soutěži družstev za Sokol Vranovice.

Družstvo dorostu r. 1968Družstvo dorostu TJ Tatran PKZ Poštorná získalo v roce 1968 v sále
břeclavské restaurace Koruna titul přeborníka Československa.
Nahoře zleva: Miloslav Bartocha st., Ludvík Řehoř, Jaroslav Bartocha.
Dole: Ivana Bartochová, Lubomír Tetur.

V NEJVYŠŠÍ SOUTĚŽI
V sezoně 1969-1970 družstvo dospělých vyhrálo krajský přebor a úspěšně prošlo kvalifikací o postup do II. ligy. O čtyři roky později, v roce 1974 družstvo dospělých postoupilo do 1. ligy, tehdejší nejvyšší soutěže. V ní se Tatran udržel pět sezon, jednou byl čtvrtý, třikrát pátý a v sezoně 78/79 soutěž opouští. O prvoligové body bojovali J. Bartocha, Vorel, Grošov, Veselý, Řehoř, Šich, Sedlák, Ňorková, Hroňková, Semotamová a Šimková. Dobré úrovně dosahovalo i B mužstvo, které v roce 1975 vyhrálo krajský přebor.

ŠAMPIONÁT V BŘECLAVI
V roce 1975 si oddíl připsal další organizátorský úspěch - v nové hale Lokomotivy Břeclav uspořádal mistrovství ČSSR dospělých. Bylo to vůbec poprvé, co se tato vrcholná akce konala mimo Prahu. V roce 1978 se v Břeclavi konal Turnaj družby - mezinárodní soutěž juniorských družstev ze zemí východního bloku. Oddíl měl v 70. letech i silnou žákovskou základnu.

BOJ O PŘEŽITÍ
Rok 1979 znamenal konec jedné kapitoly badmintonové historie. Oddíl zrušil činnost při TJ Tatran Poštorná, I. ligu dohrál s náhradníky, prvoligoví hráči odešli do jiných oddílů, stejně jako žáci a dorostenci. Zůstal pouze základ B týmu dospělých.
Přežití badmintonu v Břeclavi významně pomohlo pořádání Vánočních turnajů žactva, které se od roku 1973 hrály tři desítky let. Velká cena Moravy se začala hrát v roce 1976 a startovali na ní nejlepší hráči z celé republiky. Odehrálo se deset ročníků, V letech 1979-81, kdy se bojovalo o přežití badmintonu v Břeclavi, byly tyto dva turnaje jedinými soutěžemi, které se zde hrály.

Hráči oddílu 70. léta Hráči oddílu před ukončením činnosti v TJ Tatran.
Nahoře zleva: Trensinger, Kicl, Schulz, Šich, Bartocha st a Křívánek.
Dole: J. Bartocha, Obereiterová a Fiala.

POD LOKOMOTIVOU
V roce 1981 se začala psát nová kapitola břeclavského badmintonu. Oddíl se stal součástí TJ Lokomotiva Břeclav, předsedou oddílu byl opět Miloslav Bartocha starší, ale trenérskou štafetu již předal svému synovi Miloslavovi. Změnila se i strategie, prioritou se stala práce s mládeží. V roce 1982 oddíl potřetí a zatím naposledy pořádal mistrovství ČSSR dospělých.
Od roku 1985 je veškerá pozornost věnována mládeži. Po čtyřech sezonách přichází první úspěchy nové generace. V sezoně 1989/90 obsazuje 6. místo na mistrovství ČSSR žákovské družstvo ve složení Marek a Jarek Fialovi, Aleš Trensinger, Jan Svoboda, Pavla Řehořová, Kamila a Veronika Bartochovy a Petra Prázová.

Miloslav Bartocha ml.V roce 2004 byl při vyhlašování nejlepších sportovců okresu Miloslav Bartocha ml.
oceněn za dlouholetou činnost pro sport na Břeclavsku.

TŘI MEDAILE ŘEHOŘE
V roce 1993 získali hráči Lokomotivy 12 titulů krajských přeborníků. V témže roce oddíl pořádal mistrovství ČR v kategorii mladšího žactva, kde Martin Řehoř získal stříbrné medaile ve dvouhře a ve čtyřhře (s Veverkou z Opavy) a bronz v mixu s Bohdanou Svobodovou. Družstvo žáků ve složení Hochman, Polák, Nováková, Fantová, Lamrová, Černá skončilo na MČR sedmé. Bronz na MČR dorostu ve čtyřhře získali Marek a Jaroslav Fialovi.
V roce 1994 Břeclav opět pořádala mistrovství ČR, tentokrát družstev žactva. Řehoř, Loutocký, Hochman, Jatel, Nováková, Fantová, Loutocká, Šilhanová a Lengálová obsadili 6. místo.

ZLATÁ LENGÁLOVÁ
Rok 1995 patřil Magdě Lengálové. Na MČR mladšího žactva v Liberci získala zlato ve dvouhře i ve čtyřhře (s Lakomou) a stříbro v mixu (s Přindou). Na MČR staršího žactva v Břeclavi přidal Martin Řehoř stříbro a bronz ve čtyřhrách. Družstvo dorostu skončilo na MČR osmé.
V roce 1996 dosáhlo skvělého úspěchu žákovské družstvo, které ve složení Polák, Švec, Jatel, Lengálová, Loutocká a Doležalová vybojovalo stříbrné medaile na MČR. Čtyřhra Lengálová, Loutocká získal na MČR bronz.
Magda Lengálová potvrdila své kvality i v kategorii staršího žactva. V roce 1997 se stala mistryní ČR ve dvouhře i čtyřhře. Lokomotiva tentokrát pořádala MČR mladšího dorostu, na kterém Martin Řehoř  získal bronz v singlu a stříbro v deblu. Družstvo dorostu skončilo na MČR osmé.
Úspěšná generace se prosadila i v dorostu.  V roce 1998 získal Martin Řehoř stříbro na MČR ve čtyřhře s Rubášem (Plzeň) a bronz v mixu s Magdou Lengálovou. Ta získala další bronz ve čtyřhře s Lenkou Loutockou. Družstvo dorostu obhájilo na MČR osmé místo. Magda Lengálová se stala členkou české juniorské reprezentace.

Martin ŘehořMagda Lengálová - MČR kategorie U12 r. 1995Martin Řehor a Magda Lengálová patřili v žákovské i dorostenecké kategorii mezi českou špičku.

ZAMĚŘENO NA MLÁDÍ
Ke konci století musel Miloslav Bartocha ml. omezit svou činnost ze zdravotních důvodů. Rok 1998 byl ve znamení nástupu nové žákovské základny v čele s s Michalem a Martinem Blahovými, Monikou Románkovou a dalšími. V roce 2001 získal Michal Blaha bronz na MČR staršího žactva, jeho bratr získal stejnou medaili v mladším žactvu.
Rekonstrukce haly vzala pro rok 2003 badmintonistům střechu nad hlavou. V roce 2004 předal Miloslav Bartocha vedení oddílu své dceři Kamile Benčové, která obnovila jeho fungování.

ZÁJEM DĚTÍ ROSTE
Oddíl se i nadále zaměřuje především na výchovů mladých nadějí. V současné době navštěvují oddíl čtyři desítky dětí, které využívají kromě haly Lokomotivy i novou badmintonovou halu Karla Macha. Před dvěma lety zahájila činnost i přípravka, v níž se předškolní děti věnují vedle základů badmintonu především všeobecné sportovní průpravě. Starší děti jsou rozděleny na badmintonový kroužek a závodní skupinu. S jejich tréninky pomáhají bývalí hráči a hráčky, kteří si postupně zvyšují svou trenérskou kvalifikaci. Oddíl i nadále pořádá krajské i celorepublikové turnaje mládeže, velmi populární turnaje neregistrovaných hráčů a několik let se koná také turnaj veteránů - Memoriál Miloše Bartochy.

Zdá se tedy, že břeclavský badminton má dobře nakročeno i do další padesátky.


Aktuality

Tréninky oddílových dětí ve školním roce 2023/2024!

Máme účet na YouTube.

Fotky z námi pořádaných akcí můžete sledovat v našem webovém fotoalbu.
Činnost badmintonového oddílu je podpořena z dotací poskytnutých Národní sportovní agenturou a městem Břeclav.